• Olesya

3 одлични мобилни апликации за комуникација со странци, учење јазик со мајчин јазик.

Пријавете се на часови по јазик со наставник (врската е надворешна)Преземи книги:

1. Брз англиски јазик: упатство за оние кои не знаат СЕ - -> (врската е надворешна)

2. Англиски за 3 месеци - >> (врската е надворешна)

3. Брз англиски. Најдобар водич за самостојно учење за почетници и повеќе почетници - >> (врската е надворешна)
Во оваа ера на информации, скоро секој има паметен телефон. Тој честопати нè одвлекува вниманието и се меша во животот. Но, да се обидеме да го скротиме и да го натераме да биде добар за нас, а не зло?


Собрав најдобри апликации (апликации, програми) за комуникација со странци, за учење јазик со мајчин јазик, за патувања во земји со непознато јазично опкружување. И, ајде да започнеме.
Здраво

4 луди идеи како да привлечете луѓе

Здраво

ТрипЛинго

Вратете се на почетокот

Здраво

HelloTalk (врската е надворешна) - Многу добра апликација за комуникација со странци, во неа го избирате јазикот што сакате да го учите и веднаш можете да го изберете мајчин јазик на овој јазик да учат или само да комуницирате според критериуми: возраст, земја, јазик. Можете да разговарате, да остварувате повици (бесплатно), да се гледате преку камерата, да напишете текстуални пораки, постои добра потрага по мајчин јазик, вклучително и локални (кој е до вас). Постои вграден преведувач, така што нема потреба да се плашите ако нешто не е јасно, секогаш можете да го преведете. Многу удобен систем за корекција, можете веднаш убаво да го поправите она што го напишал вашиот партнер неправилно. Постојат апликации за iPhone (врската е надворешна) и Android (врската е надворешна).


Постојат неколку работи што треба да ги имате предвид за да го извлечете максимумот од апликацијата HelloTalk.


Прво, HelloTalk во суштина е социјална мрежа прилагодена за наоѓање на партнерски јазик, а не за услуга за учење јазик. Тоа е, со оглед на тоа што е исто така бесплатно, НОБОДИТЕ ви должат СЕКОЈ. Ако немате добри комуникациски вештини, не сте во можност да започнете интересен разговор, да ја поддржувате темата за разговор на англиски јазик, тогаш прво научете го ова.


Размислете за колку време сакате да поминете да ги поучувате другите и колку предавате на некој близок.

Одлучете на кој јазик сакате да го практикувате.

Направете список на вештини што сакате да ги научите или теми што сакате да ги научите.

Определете колку време трошите на HelloTalk. Ова може сериозно да се заостри, затоа е најдобро претходно да се постават граници!

Второ, фотографирајте нормално. Луѓето не се заинтересирани да зборуваат со крокодил, куче, итн. Запомнете дека сте поздравени од облека, личност со вистинска фотографија, вистинско име и сигурен опис на неговиот профил ќе предизвика многу поголема доверба и ќе имате поголема шанса за комуникација со некоја личност. Извини, но ова е конкуренција. Има многу Руси - недоволно британско. Научниците спроведоа студија и откриле дека создаваме впечаток за личност за само 40 милисекунди! Уште повеќе, истражувачите од Катедрата за психологија на универзитетот Јорк анализирале многу варијации на изрази на лицето кои помагаат да се направи добар прв впечаток. Значи, ако со едноставни зборови:


Насмевка, по можност така што забите се видливи.

На фотографијата треба да бидат вклучени вашето лице и рамената, па дури и вашето тело до половината.

Избегнувајте да ги покривате очите со очила, како што е капа. Осигурете се дека очите ви се јасно видливи.

Изберете едноставна, униформа позадина.

Трето, додадете детална презентација, опишете се. Многу луѓе пишуваат неколку зборови и тоа е тоа. Ако не сте во можност да се опишете, за што можете да зборувате? Ова значи дека вашето расположение за размена на јазик не е сериозно, а по неколку пораки ќе исчезнат. И, довербата во празни профили е соодветно. Сосема е можно дека ќе бидете перцепирани како бот. Опишете ги вашите интереси за да можат луѓето со слични интереси да ве контактираат. Звучи логично, но повеќето не!Четврто, ако знаете или научите друг јазик, додајте го и означете колку го знаете. Вашите шанси за наоѓање соговорник драматично ќе се зголемат! Бидејќи тоа веднаш ве става еден чекор повисоко од некој што знае или учи само еден странски јазик. Јазиците што ги поставивте како главни јазици треба да бидат оние на кои во моментот е фокусирана вашата студија.


Петто, бидете презгодни за луѓето. Започнете да разговарате со учесниците кои имаат добро исполнет профил, нормална фотографија за човекот. Може да се фокусирате и на точките за учење, иако тоа не е точен критериум. Во описот, можете да наведете дека сакате да комуницирате само со жени или мажи, секако ова не е гаранција дека вознемирените Индијанци и Арапи нема да тропнат на вас, но ќе има помалку од нив. Добро проучете ги секциите „Приватност“ и „Кој може да ме најде“. Можете да изберете таму, така што само луѓе со ист пол како вашиот „Само ист пол“ можат да ве најдат. Во приватноста можете да конфигурирате да не го покажувате градот, возраста и да не примате повици.

ногу кога веќе сте во странство. Апликацијата има функција за пребарување за учесници кои се близу до вас „најблиски“ или можете да го користите градското пребарување. Оние. може да се сретнете во живо со домороден, па дури и да побарате од нив да ве одведат на градска турнеја. Исто така, локалното население е неисцрпен извор на корисни информации: "Каде е најдобро да се јаде? Каде да одите? Каде да одам да се забавуваме?"


Вратете се на почетокот

4 луди идеи како да привлечете луѓе

Станете суперхерој

Замислете дека сте блиц, Бетмен, Аладин, итн. Ставете ги сликите, параметрите, интересите на овој херој. Зборувајте како него, навикнете се на оваа слика. Да речеме дека Илја Муромец сака да учи англиски јазик. Нешто необично секогаш ги привлекува луѓето. Ова е добар начин да се избегнат вообичаените прашања како "Зошто учите англиски?"


Прашајте за пица

Поставете интересно нестандардно прашање наместо „како сте“: „Каква пица ви се допаѓа?“, „Дали ви се допаѓа панда?“, „Ако имавте можност да вкусите овошје, кое би го избрале?“ Користете ја вашата имагинација и дојдете до некое интересно прашање. Не биди пасивна моо, биди креативна.


Користете слики

Нацртајте нешто за да лицето разбере што сакате од него. И тој ќе ве привлече назад. Ова е многу добра вежба за ситуација во која не знаете да изразите нешто со помош на вашиот вокабулар, или лицето не разбира што сакате од него. И јазикот на пиктограмите е универзален. Учењето јазик е често рутинско и ваквите интересни вежби ќе донесат нов тек на вашата комуникација.


Не паничи

На почетокот, можеби ви се чини дека никој не обрнува внимание на вас, никој не сака да комуницира со вас, системот не работи. Но, ова е погрешно чувство, всушност, има многу психолошки моменти: луѓето не брзаат да стапат во контакт со странец, тие се уморни од ист тип на прашања како „Како си? Од каде си?“ и тишина. Развијте ги своите комуникациски вештини, бидете во можност да разговарате со некоја личност и да не очекувате тој да започне да ве вклучува во разговор. Бидете активни, покажете учество во животот на една личност и тој ќе ви одговори во натура. Исто така запомнете дека комуницирате со вистински луѓе кои сакаат да спијат, да јадат, да купуваат, а не само да седат во вашиот паметен телефон и да чекаат да им напишете. Не заборавајте за временските зони: кога спиеме, тие се будни и обратно. Највисокиот врв на активност е во доцната вечер, кога е утро во САД, Канада и многу рано наутро, кога е таму вечер.

Здраво

HiNative (врската е надворешна) - Фантастична апликација за учење англиски, шпански, француски и други јазици. Во него можете да поставите разни прашања на вистински звучници и да добиете квалификувани одговори. Затоа што кога ќе научите странски јазик, имате голем број прашања: "Како да го кажам тоа? Како да го изговорат правилно? Дали го разбирам? Кои знаменитости има во градот во кој дојдовте од странство?" итн. Домаќинот не може да седи деноноќно и да чека на вашето прашање, но тука овој проблем се решава на штета на колективниот ум - некој секогаш ќе одговара на вашето прашање, а за возврат ви треба учество, ваши одговори на прашањата на странците. Колку побрзо и подобро ќе одговорите, толку повеќе поени ќе добиете, а потоа вашите прашања ќе пораснат повисоко и побрзо ќе добиете одговори на вашите прашања. На страницата има онлајн верзија на HiNative, апликации за iPhone и Android.


TripLingo

TripLingo (врската е надворешна) - Многу кул апликација за патници, туристи, може да го преведе вашиот говор веднаш во странска, особено одлична кога патувате во некоја непозната земја, јазик што не го знаете. Постои вграден фраза, со околу 2 илјади фрази, лекции за аудио, интерактивни флеш картички, тестови. Бесплатни Wi-Fi повици. Постојат алатки за безбедност ако одеднаш се најдете во непријатна ситуација или ви се случило нешто. Вграден водич со описи на културните карактеристики, етикета, норми на однесување.


За да комуницирате во овие апликации, треба да разберете и да напишете барем малку на англиски јазик. За да го подигнете вашето ниво малку, ве советувам да се запознаете со нашиот избор на е-книги за учење англиски јазик и да преземете што сакате: 5 одлични е-книги за учење англиски јазик.
#polyglot #languagelearning #languages #language #languagelover #bilingual #polyglots #languagestudy #multilingual #learninglanguages #foreignlanguage #learnlanguages #english #swedish #danish #french #languageexchange #ltalian #learngerman #linguistics #learnspanish #german #learnenglish #spanish #deutsch #languagestudent #learning #travel #languagelearner #vocabulary #dating #networking #socialmedia #kikidating #kikidatingtravel #kikidatingapp #girls #onlinedating

0 views0 comments

Recent Posts

See All